Rodzaje ściennych materiałów konstrukcyjnych i ich cechy
Każdy inwestor planujący wzniesienie potrzebnego mu obiektu musi nawiązać współpracę z wykonawcą, który będzie w stanie wykonać konieczne prace przy zastosowaniu technologii przewidzianych przez projektanta danej konstrukcji. W przypadku typowych realizacji jest to zwykle dość proste, lecz wymaga znalezienia firmy specjalizującej się w użyciu konkretnych rozwiązań i materiałów. Z sytuacją taką mamy do czynienia również, gdy w grę wchodzi budowa domów jednorodzinnych. W Bydgoszczy przedsiębiorstwem zajmującym się przygotowywaniem stanów surowych z wykorzystaniem różnych technologii jest firma KOM & BUD. Przekonajmy się, z czego mogą powstawać kluczowe elementy nośne i jakie są ich zalety.
Elementy nośne w budynkach jednorodzinnych
Budynki jednorodzinne to z reguły budowle o stosunkowo niewielkiej kubaturze, liczbie kondygnacji oraz masie całej konstrukcji. Do ich wznoszenia najczęściej używane są więc klasyczne materiały służące do murowania ścian nośnych. Na ogół będą to tradycyjne ceramiczne cegły pełne, pustaki ceramiczne, a także bloczki silikatowe czy też bloczki z betonu komórkowego. Są one uzupełnianie prefabrykatami żelbetowymi np. nadprożami czy belkami stropowymi. W grę może jednak wchodzić także wylanie konstrukcji żelbetowej obejmującej zarówno ściany nośne i słupy, jak i stropy albo zastosowanie drewna np. w technologii szkieletowej.
Jakie są zalety korzystania z klasycznych materiałów budowlanych?
Tradycyjne materiały budowlane i sprawdzone rozwiązania konstrukcyjne wykorzystywane przy wznoszeniu domów jednorodzinnych znacząco zwiększają szanse na to, że wszystkie roboty zostaną przeprowadzone prawidłowo, a ekipa uniknie błędów oraz pułapek wynikających z aplikowania nowinek w warunkach, które nie zawsze są optymalne do ich użycia. Klasyczne podejście do budowy oznacza też utrzymanie kosztów na znacznie niższym poziomie i eliminuje ryzyko, że prace będą trwały dłużej, niż to przewiduje sporządzony harmonogram.