Rodzaje dachów na budynkach
Zwieńczeniem każdego budynku jest dach. Pełni on przede wszystkim funkcje ochronne, ale też estetyczne. Poza materiałem i więźbą, należy też wybrać jego kształt. Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ poza efektem wizualnym, powinien on być dostosowany do warunków atmosferycznych danego regionu. Niekiedy kształt dachu jest regulowany przez plan zagospodarowania przestrzennego. Do tego decyduje, czy będzie możliwość zrobienia poddasza użytkowego, a także wpływa na koszt całej inwestycji.
Dachy dwu-, cztero- i wielospadowe
Zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem dachów są dachy dwuspadowe. Często wieńczą one domy jednorodzinne, o nieskomplikowanym, prostokątnym obrysie. Składa się on z dwóch połaci. Konstrukcja dachu nie jest skomplikowana, dzięki temu nie wymaga trudnych robót dekarskich. Drugim popularnym rodzajem jest dach czterospadowy. Podobnie jak poprzedni jest stawiany na prostokątnej podstawie. Zależnie od formy takie dachy mogą dzielić się na: kopertowe i namiotowe. Najbardziej skomplikowane w swojej konstrukcji są dachy wielospadowe, które wieńczą równie skomplikowane bryły budynków. Takie rozwiązanie jest bardzo drogie, ponieważ wymaga zużycia dużej ilości materiałów.
Inne popularne rodzaje dachów
Wśród powszechnie znanych rodzajów dachów można spotkać: dachy płaskie, pulpitowe (jednospadowe), czy mansardowe. Pierwszy z nich jest uznawany za jeden z najtańszych. Stosuje się go często w budynkach użytkowych i w budownictwie nowoczesnym. Pozwala on na tworzenie dowolnej bryły budynku. Dach pulpitowy składa się z jednej połaci. Stosowany jest przy budynkach o wąskiej, nieskomplikowanej bryle. Dach mansardowy pozwala na stworzenie użytkowego poddasza o dużej powierzchni. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, ale skomplikowane w swojej konstrukcji.